İvıv Üniversitesi

Ukrayna'da Eğitim
Kiev Üniversiteler
Harkov Üniversiteler
Odessa Üniversiteler
Lviv Üniversiteler
Vinnitsa Üniversiteler
Ukrayna Üniversiteler
Ivano Frankivsk Üni.
Donetsk Üniversiteler
Ternopil Üniversiteler
Dnipropetrovsk Üniversiteler
Lugansk Üniversiteler
Kırım Üniversiteler
Zaporizhya Üniversiteler
Uzhorod Üniversiteler
Lutsk Üniversiteler
Chernivtsi Üniversiteler
Cherkasy Üniversiteler

Ukrayna Üniversiteleri - Ukrayna Üniversiteler - Ukraynadaki Üniversiteler Size Özel

Ukrayna'da Yaşam Yaşam Giderleri
Ukrayna'da yaşam, birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ucuzdur. Özellikle öğrenci yurdunda kalan bir öğrenci için aylık yaşam gideri 300-500  dolardır. Öğrenciler isterse ev de kiralayabilir ya da bir ailenin yanında kalabilirler. Başkent Kiev'de kira ücretleri merkeze yakınlık ve uzaklığına göre ortalama 400 dolardan başlamaktadır. Diğer şehirlerde ise bu rakam daha aşağıya inmektedir. Öğrenciler emlakçılar aracılığıyla ev kiralayabilirler.

Şehirler
Başkent Kiev, bakımlı ve tertemiz bir kent olup, kentin tam ortasından geçen Dinyeper Nehri ve nehir boyunca tarihi binalarla modern binaların yan yana yükseldiği, ormanlarla kaplı, manastırları, kiliseleri ve geniş parklarıyla  gözde bir şehirdir. Bir cazibeler kenti olan Kiev'de şehrin bir ucundan bir ucuna ağaç gölgesi olmaksızın gidilemez. Kestane ağaçları en popüler olanlarındandır. Kiev, dünyanın en tanınan 'yeşili bol' şehirlerindendir.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Harkov, Rusya'ya 40 km uzaklıkta bulunan bir sınır şehri olup hem büyük bir sanayi şehri hem de çok önemli bir bilim merkezidir. Şehirde 90'ın üzerinde Üniversite ve enstitü vardır.

Karadeniz kıyısında bulunan Odessa ise ülkenin en önemli ticaret limanı ve Avrupa'ya açılan kapısıdır. Odessa; plajları, sağlık merkezleri, kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla süslü caddeleri, bar ve diskoları ile bir turistik cazibe merkezidir. Şehirde 9 sinema, 40 kütüphane, 26 kapalı spor salonu, 18 stadyum ve 22 üniversite bulunmaktadır. Ayrıca Odessa, birçok ünlü yazarın ve artistin yetiştiği bir şehirdir.

UNESCO Dünya kültür mirasında yer alan ve Aslan kent olarak anılan Lviv ise 750 yıllık geçmişe sahip şehir merkezi ve dünyaca ünlü parkları ile önemli bir kültür ve turizm şehridir.
Bunun yanında Ukrayna'da birbirinden güzel daha birçok şehir bulunmaktadır.

Ukrayna İklim
Ukrayna iklim açısından ılıman kara iklimine sahiptir. Hava sıcaklığı kış aylarında kuzeyde -8 güneyde ise -2 civarındadır. Özerk cumhuriyet Kırım'da ise 4 derece civarındadır. Yaz aylarında ise kuzeyde 18 güneyde ise 25 dereceye kadar çıkmaktadır. Türkiye'den gidecek öğrencilerin Ukrayna'nın sert kış koşullarına uygun kıyafet götürülmesi önerilir. Ukrayna'nın tüm yerleşim yerlerinde doğal gaza dayalı merkezi ısıtma sistemi vardır. Bu nedenle gerek ev gerekse yurtlarda herhangi bir ısınma sorunu yoktur. Ayrıca öğrenciler tüm ülke genelinde 7/24 sıcak sudan faydalanabilirler.

Haberleşme ve İletişim
Ukrayna'nın uluslararası telefon kodu; +380'dir. Türkiye'den Ukrayna'daki herhangi bir telefon aranmak istendiğinde önce +380 kodu çevrilip, daha sonra da diğer numaralar çevrilir. Ukrayna'dan Türkiye aranmak istenirse, herhangi bir telefon kartıyla telefon kulübesinden veya postaneden aranabilir; ancak Türkiye aranacaksa önce Türkiye'nin kodu '90' çevrilip, aranmak istenen numara tuşlanmalıdır.
İnternet erişimi ve yaygınlığı açısından Ukrayna, Türkiye'ye çok benzemektedir. Özellikle büyük şehirlerin her yerinde internet kafe bulmak mümkündür. İnternet hızı ise aşağı yukarı Türkiye ile aynıdır. Ukrayna'da internet hizmetini resmi kurum olan "UKAR TELEKOM" sağlamaktadır. Aylık 12 dolar karşılığında sınırsız internet aboneliği alınabilmektedir. Öğrenci yurtlarında ise internet erişimi pahalıdır. Bununla beraber GSM şebekelerinin sunduğu 3G internet erişim hizmeti ile daha ucuz internet kullanmak mümkün.
Ukrayna'da 4 GSM (2010 yılı itibarıyla) firması vardır; Kievstar, MTC, YMS ve Türkcell ' in Life adlı markalarıdır. Bunlardan Life'i kullanan öğrenciler tüm diğer Life kullanıcılarıyla ücretsiz konuşmaktadırlar.
Ukrayna'ya giden bir öğrenci, isterse Ukrayna'ya gelmeden önce Türkiye'deki hattını 'uluslar arası dolaşıma açtırarak' kullanabilir. Ayrıca telefonunu herhangi bir kayda gerek duymadan özgürce kullanması mümkündür.
Ukrayna'da devlet posta teşkilatı gelişmiş olmakla beraber, DHL ve UPS gibi uluslar arası kargo sistemi mevcuttur.

 

Ukrayna Üniversiteleri Türkiye Danışmanlığı Adres : EuroStarUkrayna Eğitim Merkezi
Ukrayna Üniversiteleri Türkiye Başvuru Merkezi İletişim: İstiklal Caddesi No:49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim / İSTANBUL
0212 244 66 00 / Tel :0212 244 66 00
GSM:0507 335 12 48 / Faks : 0212 245 43 31