"Enter"a basıp içeriğe geçin

Harkov Üniversitesi

Yurt dışında eğitim fırsatlarından yararlanmak isterseniz öncelikli tercihiniz Ukrayna’dan yana olmalıdır diye söyleyebilirim. Bunun sebebi şudur ki ; Gerek eğitim alanında, gerek sosyal şartlar anlamında, gerek ise üniversitelerin kalitesi ve verdikleri eğitimin gözle görülür, elle tutulur bir kaliteye sahip olması anlamında Harkov Üniversitesi, Ukrayna’nın Harkov şehrinde yer almaktadır. Harkov Üniversitesinin Unesco tarafından tescillenmiş bir üniversite olduğunu belirtmemizde de fayda olacaktır.

Yurt dışında eğitimin neden gerekli olduğu konusunda yazacak olursak;

  • Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bir insan doğar, büyür, çalışır, yaşamını sürdürür yaşlanır ve ölür.. Dolayısı ile bir insan hayatını sürdürebilmesi için çalışmaya ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duymakta olduğu bu çalışma süreci neticesi itibari ile eğer belirli bir eğitim seviyesinin üzerine çıkmayı başarabilmiş ise kaliteli ve rahat bir ortamda rahat bir çalışma süreci geçirirken, eğer belirli bir eğitim düzeyinin altında kalmış ise de, çalışmış belirli bir eğitim düzeyinin altında kalan kişilere göre daha ağır işlerde, daha yorucu işlerde, daha zor şartlarda çalışması, iyi bir gelir elde etmek için ne kadar çabalarsa çabalasın kendi seviyesine göre bir takım şeyleri öğrenmeden daha iyi bir kazanç elde edemeyeceği ve bu kazanca ulaşabilmesi içinde eğitim hayatının yaşamı boyunca süreceğinin farkına varmasından geçmektedir.
  • Dolayısı ile bu farkı daha erken anlayan kişi veya kişiler tarafından eğitim hayatının başında daha gençlik dönemlerinde ile iken öğrencinin daha rahat bir şekilde öğrenebileceği dönemlerde Ukrayna’nın Harkov şehrinde yer almakta olan Harkov Üniversitesindeki bölümlerden birini okuyarak hem yabancı dilinizi iler seviyeye getirebileceksiniz, hem yurt dışında yaşamakta olan kişi veya kişilerle kontaklar kuracak ticari faaliyetlerinizi okul dışında ihracat ithalat anlamında güvendiğiniz kişile ile yapma fırsatına sahip olacaksınız hemde öğrenmeniz gereken bilgileri kısa süre içerisinde öğreneceğinizden dolayı da yaşamınızın ilerleyen safhalarında elde ettiğiniz bu bilgileri kullanma imkanına sahip olabileceksiniz. Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalarda Harkov Üniversitesinde uygulanmakta olan Bologna eğitim sistemi dahilinde alacağınız eğitim öğrenci ve öğretmen arasında geçen diyalogu daha iyi seviyeye taşımakta. Öğrenciyi var olan bilgileri alan ve kullanan kişi olmakta öğretmeni ise sürekli bilgi vermekten kurtarıyor. Daha doğrusu öğrenciyi sadece alıcı öğretmeni ise sadece verici konumda tutmayı engelliyor..
  • Hal böyle olunca öğretmenin vermiş olduğu konu başlıklarından yola çıkarak öğrencinin bir konu üzerinde çalışmalarını sürdürmesi ve öğrencinin elindeki bu konu ile ilgili bir çalışma yapıyor olması durumunda öğrencinin yapacağı araştırmalar akılda kalıcı nitelikte olmayabilir, ya da kısa süreli akılda kalıcı durumu olsa bile öğrencinin konu ile ilgili yapacağı uygulamalar neticesinde daha da akılda kalıcı bir hale getireceği bu çalışma sayesinde ve bunun da üst safhası olan araştırmalarını, röpörtajlarını ve uygulamasını bir sunum halinde bir topluluğa anlatabilir konuma gelmesi öğrenci üzerinde hem büyük bir öz güven sağlamakta hemde konuya hakimiyeti yükseltmekte ve ilerleyen süreçte böyle bir konu ile karşı karşıya geldiğinde ise bu konuya hakim bir şekilde rahat bir tavır ile sorunun ne olduğunu anlayıp, çözebilecek hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca Bologna eğitim sisteminin bir başka etkisi ise öğrencinin bireysel olarak çalışmasını değil bir ekip olarak çalışamasını sağlamakta olduğundan dolayı öğrencinin çok daha iyi bir eğitim sürecine tabi tutulduğunu göstermektedir. Bologna eğiitm sürecinde öğrenciler etcs kredi sistemi ile bir üst sınıfa geçisini sağladıklarından dolayıda bu anlamda kaliteli bir eğitim aldıklarının göstergesi olan çalışmalarını rahatlıkla sürdürebilmekte ve bu alanda yükselebilmektedirler.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu