"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ukrayna Üniversiteleri Dünya Sıralamasında İlk 1000’de Yer Alıyor

Ukrayna Üniversiteleri Dünya Sıralamasında İlk 1000’de Yer Alıyor

Ukrayna’da bulunan ve aynı zamanda tüm dünya literatüründe haklı yerlere sahip olan üniversiteler içinde Türk gençlerinin de yoğun ilgi gösterdiği eğitim kurumları bulunmaktadır. Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan okullar aynı zamanda dünyanın en iyi ilk bin sıralamasında da kendilerine yer açmayı başarmıştır. Köklü eğitim anlayışları ve güçlü akademik personelleri dışında gençlere sunulan hem sosyal olanaklar, hem de iş piyasasına uygun eğitimler sayesinde her geçen gün popülerlik kazanan bu üniversitelerden bazıları şöyledir:

Karazin Kharkiv National University – Harkov Üniversitesi

Türk öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Harkov Üniversitesi dünyanın en iyi ilk 400 ile 415 arasında yer alması bakımından dünyanın pek çok farklı ülkesinden gençleri de her geçen gün kendisine çekmektedir. Tıp fakültesinde verilen başarılı eğitimleri ile ön plana çıkan üniversitede ayrıca Türk gençler için önemli olan diploma denklik belgesi de verilmektedir.

Taras Shevchenko National University of Kyiv – Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi

Başkentte yer alan Ukrayna’nın en iyi ve en popüler eğitim kurumlarından bir tanesi de Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’dir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan eğitim kurumunda gençler seçmeli olarak Rusça ya da İngilizce veya Ukraynaca dillerinden bir tanesinde lisans eğitimlerini tamamlayabilir. İlk 410 ile 440 aralığında bulunan üniversitede Ekonomi, Tarih ve Dil Bilimleri gibi bölümleri lisans eğitimi başarılı şekilde verilmektedir.

Kiev Politeknik Üniversitesi – Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute – Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi

Başkentteki bir diğer başarılı üniversitelerden bir tanesi olan Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi ise dünya sıralamasında 500 ile 560 arasında yer almaktadır. Teknik üniversiteler için de özellikle Yazılım Mühendisliği alanındaki başarılı çalışmaları ile öne çıkan üniversite Türk gençlerinin de fazlasıyla tercih ettiği başarılar eğitim kurumlarından biridir.

Kharkiv Politeknik Üniversitesi – Kharkiv Polytechnic Institute – Harkov Politeknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi ile 2017 yılında İşbirliği Protokolü imzalayan Harkov Politeknik Üniversitesi dünyanın en iyi okulları arasında yer almaktadır. Bu listede 700 ile 755 aralığında yer alan Harkov Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanındaki eğitimi ile kalitesini her geçen gün tescili gerek dünyanın her yerinden gelen öğrencilere uluslararası standartta bir eğitim vermektedir. Verilen teknik eğitimler her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerini destekleyecek nitelikte olduğu gibi pek çok uluslararası faaliyete de olanak tanımaktadır.

Sumy State University – Sumy Üniversitesi

Dünya üniversiteleri başarı sıralamasında kısa sürede kendisine yer açan ve ilk 800 ile 1000 arasına giren Sumy Üniversitesi Ukrayna’nın en yeni ve hızlı yükselen eğitim kurumlarından biri olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir. Özellikle Tıp fakültesindeki başarılı yüksek standartta eğitimleri ile öne çıkan üniversite bu alanda uzmanlaşmanın yanı sıra akademik ve ders dışı faaliyetler ile de dünya ortalamasının üzerinde bir eğitim anlayışına sahiptir.

    Bir cevap yazın